Sončni, vroči in dolgi dnevi nas vabijo, da veliko časa preživimo na prostem, pogosto zatopljeni v uživanje ali delo. Dolge ure preživljamo na njivi, plaži, raziskujemo naravo ali se preprosto sprostimo v senci. Vendar pa velikokrat pozabimo na nekaj tako preprostega in hkrati ključnega – pitje vode.
Ko vročina seže do vrhunca, naše telo hitro začne občutiti posledice, če mu ne zagotovimo dovolj tekočine. Znojenje se okrepi, koža postaja vroča, in preden se zavemo, smo že na robu dehidracije. A zakaj je hidracija tako pogosto spregledana ravno v poletnih mesecih, ko je še posebej potrebna? Morda je krivec naša zaposlenost z aktivnostmi na prostem, ki nas prevzamejo, ali pa preprosto prijeten občutek sveže pijače hitro zamenjamo za druge užitke, kot so sladoled ali alkoholna pijača, ki nas po možnosti dehidrira. Dobro se je zavedati, da se brez zadostne hidracije, lahko celo najlepši poletni dan sprevrže v pravo preizkušnjo.
Naše telo je sestavljeno iz približno 60% vode. Ta odstotek se lahko nekoliko razlikuje glede na posameznika, starost, spol in telesno sestavo. Ko se telesna hidracija zmanjšuje, se lahko pojavijo številni znaki, ki nam nakazujejo, da naše telo potrebuje več tekočine, med njimi so suha in lepljiva usta, zmanjšan in temen urin, utrujenost, zaspanost, glavobol, slabost in omotica ter suha koža.
Voda iz pipe je najboljša izbira za hidracijo, saj ne vsebuje kalorij in sladkorjev ali umetnih sladil. Poleg vode pa lahko tudi drugi napitki prispevajo k ustrezni hidraciji. V vodo lahko dodamo limono, metine liste ali drugo sadje(npr. maline, ananas) ali zelenjavo(zeleno, kumaro), ki v vročih dneh še dodatno ohladijo naše telo. Živila, kot so lubenica, kumare, paradižnik, jagode, zelena solata, jogurt, juha in podobno prav tako vsebujejo velik delež vode. Napitki, kot so kava, alkohol in gazirane pijače, pa lahko vodo pospešeno odvajajo iz telesa, zato priporočam zmerno uživanje le teh.
Kornelija Kitek, dipl. diet.