Spoštovani,
v času, ko ne moremo opravljati našega dela v Centru za krepitev zdravja, smo se odločili, da bomo za vas pripravili različna priporočila o telesni dejavnosti in sklope vaj.
Kinezioterapija (grško kinesis – gibanje, therapeio – zdravljenje) je ena izmed metod, ki se uporablja v fizioterapiji, kjer gre za gibanje človeškega telesa. Lahko se uporablja v preventivne namene za ohranjanje dobrega telesnega stanja, kot tudi za zdravljenje v prizadevanju za izboljšanje porušenega zdravja ali popolno ozdravitev. Koristi gibanja so poznale že stare civilizacije (Perzijci, Stari Grki, Kitajci).
Kinezioterapija vključuje različne terapevtske vaje, ki zajemajo pasivne, aktivne, aktivno- asistirane vaje, vaje proti uporu, funkcijske vaje, vaje za koordinacijo, ravnotežje, vzdržljivost, raztezne vaje, dihalne vaje, vaje za sproščanje, šolo hoje,…
Pred izvajanjem vaj, upoštevajte KONTRAINDIKACIJE (akutna vnetja, febrilnost, infekcijske bolezni, rakasta obolenja v terminalni fazi, krvavitev, odpoved vitalno pomembnih organov, popolna telesna izčrpanost iz kakršnega koli razloga).
V kolikor vas bremenijo težave/bolečine mora biti program vaj sestavljen glede na začetno fizioterapetvsko oceno oziroma oceno telesne pripravljenosti. Po rednem izvajanju se lahko ocena spremeni in temu nadgradijo tudi vaje.
Trenutno vam individualnih programov ne moremo ponuditi, zato smo izbrali nekaj osnovnih vaj, za katere upamo, da bodo v pomoč.
Vaje izvajajte do bolečine. V kolikor začutite neprijetno napetost, se ustavite. Če vam vaja povzroča dodatne težave, jo izpustite.
Bolečine v stopalu se lahko pojavijo kot posledica neustrezne obutve, preobremenjenosti stopal, dolgotrajne stoje, dolgotrajne hoje, nošenja delovnih čevljev, plantarnega fascitisa, poškodb Ahilove tetive, burzitisa, deformacij kosti, artritisa,…
O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z osebnim zdravnikom.
Pripravila:
Eva Komplet, dipl. fiziot.
CKZ ZD Šentjur