Pismo županom Dan FAS 2020_final
Spoštovana gospa županja / spoštovani gospod župan,
medtem, ko je javnost večinoma seznanjena s škodljivimi učinki, ki jih lahko prinaša pitje alkohola pivcem, pa se premalo zavedamo, da izpostavljenost alkoholu pred rojstvom pomembno vpliva na otrokovo zdravje in dobrobit.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ozaveščamo javnost o škodljivih vplivih alkohola na razvoj otroka v času nosečnosti, saj se zavedamo, da na odnos družbe do pitja alkohola v času nosečnosti lahko vplivamo vsi. V nadaljevanju navajamo nekaj dejstev:
• alkohol iz materine krvi prosto prehaja skozi posteljico in v nekaj minutah v otrokovi krvi doseže vsaj tako visoko koncentracijo kot pri mami – v nasprotju z mamo pa ima otrok le omejene zmožnosti presnove alkohola;
• alkohol je lahko vzrok za različne primanjkljaje in nepravilnosti v razvoju otroka (npr. splav, mrtvorojenost, nedonošenost, nenadna smrt dojenčka, motnje v rasti in razvoju);
• spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD) je skupno ime za široko skupino prirojenih telesnih nepravilnosti, vedenjskih motenj in drugih prikrajšanosti pri otrocih, ki so bili pred rojstvom izpostavljeni alkoholu – obseg in teža posledic se od posameznika do posameznika razlikujeta, posledice pa ga spremljajo vse življenje;
• po oceni tujih strokovnjakov se v Sloveniji na leto rodi okoli 80 otrok z najtežjo obliko motnje (s fetalnim alkoholnim sindromom oz. kratica FAS), vseh otrok, ki imajo kakršnekoli posledice zaradi izpostavljenosti alkoholu pred rojstvom, pa približno petkrat toliko;
• v Sloveniji je pitje alkoholnih pijač med mladimi ženskami razširjeno, posebej nas mora skrbeti porast najbolj tveganih oblik pitja, ko gre za pitje večjih količin alkohola ob posameznih priložnostih – ob tem, da je približno polovica nosečnosti nenačrtovanih, to povečuje tudi možnost izpostavljanja otroka alkoholu takrat, ko nosečnost še ni prepoznana.
Ena od ključnih prioritet vsake občine je skrb za zdravje in dobrobit njenih občanov. K temu prispeva tudi podpora in sodelovanje različnih deležnikov, od zdravstvenih, socialnih in pedagoških delavcev, posameznikov, civilne družbe…. ter občin pri ozaveščanju in preprečevanju FASD.
Zato vas, županjo / župana, nagovarjamo, da tudi vi, še posebej ob 9. septembru, dnevu ozaveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (ali septembru mesecu ozaveščanja o FASD) pomagate pri širjenju sporočila, da nosečnost in alkohol nista združljiva.
Vabimo vas, da v vašem občinskem glasilu in preko drugih kanalov obveščanja javnosti ter na dogodkih objavite za vaše občanke in občane ključna sporočila, gradiva oz. povezave nanje, ki vam jih prilagamo.
Ozaveščajmo javnost in ustvarjajmo okolja brez alkohola. Pri tem je podpora občine ključnega pomena. Skupaj omogočimo vsakemu otroku najboljši možni začetek v življenje!
Zdravje v občini Nacionalni inštitut za javno zdravje
KLJUČNA SPOROČILA OBČANKAM IN OBČANOM
ALKOHOL IN NOSEČNOST NISTA ZDRUŽLJIVA
Kaj vemo:
• Če nosečnica pije alkoholno pijačo, alkohol iz njene krvi prehaja skozi posteljico in v nekaj minutah v otrokovi krvi doseže vsaj tako visoko koncentracijo kot pri mami.
• V nasprotju z mamo ima otrok omejene zmožnosti presnove alkohola.
• Alkohol škodi razvoju in rasti otroka ter lahko poškoduje različne organe in tkiva.
• Najbolj ranljivi so možgani, ki se razvijajo skozi celo nosečnost in še po rojstvu.
• Izpostavljenost alkoholu pred rojstvom je eden od najpogostejših vzrokov za prirojene nepravilnosti, primanjkljaje v razvoju ter vedenjske in učne težave pri otrocih.
• V celotni nosečnosti ni varnega obdobja za pitje alkohola.
• V nosečnosti nobena količina alkohola ni varna. Toda večja kot je količina popitega alkohola, večja je ogroženost otroka.
• Vse vrste alkoholnih pijač so enako škodljive, tudi vsa vina in piva.
Zelo pomembno je, da se zavedamo, da lahko vse te posledice pri otroku enostavno in popolnoma preprečimo!
Kaj lahko naredimo:
• Že, ko načrtujeta otroka, rečeta ALKOHOLU NE oba bodoča starša.
• Nosečnice in ženske, ki dojijo otroka, ne pijejo alkohola.
• Tudi pari, ki so spolno aktivni in ne uporabljajo zanesljive kontracepcije, ne pijejo alkohola.
• Z odgovornim pristopom lahko prav vsi pomembno prispevamo k preprečevanju škode, ki nastane zaradi pitja alkohola med nosečnostjo: › partnerji in vsi ostali spodbujajmo in podprimo vsako žensko pri odločitvi za nosečnost brez alkohola;
› nosečnici in ženski, ki doji otroka, nikoli ne ponujamo alkoholne pijače in je ne spodbujamo k pitju alkohola;
› nosečnici, ki ne zmore prenehati piti, pomagamo poiskati pomoč.
› Viri pomoči: https://www.sopa.si/kakovost–zivljenja/viri–pomoci/; http://www.infomosa.si/pomoc/
9. september je mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom: »Nosečnost brez alkohola je najvarnejša izbira za vašega otroka!«